Ha a szexuális vágy csökken vagy teljesen hiányzik, ha eltűnőben vannak az erotikus fantáziák, ha már nem kezdeményezzük az együttlétet és a partnerünk közeledését is inkább elutasítjuk, akkor beszélünk a szexuális érdeklődés zavaráról. Ha mindez szenvedést okoz, vagy negatívan befolyásolja a párkapcsolatunkat, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Az is problémát okozhat, ha ugyan van kedvünk a szexhez, de ennek során a testünk azt jelzi, hogy erre nem áll készen. Ebben az esetben hiányzik a szexuális ingerekre adott testi válaszreakció, mint pl. a nedvesedés, vaginális vérbőség. Azt, hogy a testünk hogy reagál a szexuális ingerekre sok minden befolyásolhatja: ilyenek a szexuális hormonok, az életkor, melynek előrehaladtával a genitális érzékenység gyengülhet. Terhesség, szülés is kiválthatja a szexuális vágy/készenlét csökkenését, de a fogamzásgátlók, antidepresszívumok, antipszichotikumok szedése is csökkentheti a szexuális érdeklődést és az izgalmi készséget. Ezeket mindig érdemes figyelembe venni.
Természetesen a párkapcsolati elégedettség is összefügg azzal, hogy éppen van-e kedvünk összebújni a párunkkal. Ha kapcsolatunkban leépült az érzelmi intimitás, csökkent a társunk iránti elismerés, elfogadás, ha bizalmi válság lépett fel, vagy kiüresedett a kapcsolat, akkor okkal csökken a szexuális motiváció és érdemes a párkapcsolat helyreállításán dolgozni.
Természetes, ha a párkapcsolaton belüli a szexuális igények különböznek, ezek összehangolása is nagy feladatot ró a felekre. Gyakori, hogy a passzívabb fél menekülő-visszavonuló viselkedése még inkább előhívja az aktívabb fél „üldöző” viselkedését, ami szorongást és elkerülést válthat ki a nyomás alatt álló partnerből. Ilyen esetben is érdemes szakember segítségét kérni.